Jakie będą konsekwencje gospodarcze koronawirusa?
- Szczegóły
Epidemia kornowirusa uderza bardzo silnie nie tylko w systemy opieki zdrowotnej wszystkich krajów nią dotkniętych oraz w strukturę społeczną ludności, ale, być może przede wszystkim, w gospodarkę. Na skutek pandemii zagrożona jest zarówno gospodarka światowa, jak i krajowa – obie stanowią bowiem system naczyń połączonych. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej gospodarczym konsekwencjom epidemii.
Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę światową?
Nie od dzisiaj wiadomo, że światowa gospodarka jest w ogromnym stopniu uzależniona od gospodarki chińskiej, a to właśnie w Państwie Środka znajduje się źródło globalnej epidemii. Przede wszystkim olbrzymia część komponentów do sprzętów elektronicznych, a także odzież produkowane są w Chinach (w sumie to 28 % produkcji światowej), dlatego przedsiębiorstwa z innych regionów świata, mające swoje fabryki w Chinach, będą musiały poradzić sobie bez nich.
Epidemia nie tylko zahamuje rozwój rynku chińskiego, ale także zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Przedsiębiorstwa na globalnym rynku, produkujące towary w całości zbudowane z części z Chin, są najbardziej narażone na przerwy w produkcji, co łączy się z brakiem zysków oraz poważnymi stratami, a także z koniecznością redukcji zatrudnia, prowadzącej do rosnącego bezrobocia.
Jakie będą konsekwencje gospodarcze koronawirusa w Polsce?
Kryzys, związany z epidemią koronowirusa nie ominie także Polski, w której mówi się już poważnie o groźbie recesji. Najbardziej zagrożone bankructwem firmy to przedsiębiorstwa z sektorów:
- eventowych,
- turystycznych,
- transportowych,
- hotelarskich,
- usługowych,
- handlowych, zwłaszcza handlu detalicznego.
Bankructwo przedsiębiorstwa pociąga za sobą nie tylko osobiste straty dla właściciela oraz konieczność zwalniania pracowników, lecz również powoduje pozbawienie wpływów podatkowych, a w konsekwencji uszczuplenie budżetu państwa. Najlepiej widać to na przykładzie państw najmocniej dotkniętych epidemią, takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Wielka Brytania, gdzie w 2019 roku wzrost PKB wyniósł zaledwie 0,6 % i nadal, na skutek epidemii, jest znikomy.
Jak sobie radzić z gospodarczymi konsekwencjami koronawirusa?
W tym szczególnie trudnym dla przedsiębiorstw czasie niezmierne istotne staje się znalezienie rzetelnego i sprawdzonego biura rachunkowego, które podejmie się prowadzenia finansów firmy. Z naszej strony oferujemy Państwu nie tylko kompleksowe usługi księgowe oraz kadrowo-płacowe, lecz również doradztwo finansowe i podatkowe. Pomożemy w wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania dla Państwa firmy i pomożemy w opracowaniu niezbędnych dokumentów na potrzeby jej prowadzenia.
Doradzimy w problemach z zakresu prawa pracy oraz przeprowadzimy szkolenia BHP w formie zdalnej. Doradzimy także w sprawach wynagrodzeń pracowniczych, układach zbiorowych oraz w tym, jak wynegocjować z pracownikami obniżkę wynagrodzenia zamiast redukcji etatów oraz poprowadzimy wszelkie inny sprawy finansowe. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług w tym tak trudnym dla Państwa czasie.