Różnice między księgową pełną a uproszczoną
- Szczegóły
Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma formalnościami i obowiązkami. Jednym z najważniejszych jest prowadzenie księgowości. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, czy zdecydować się na księgowość pełną, czy może uproszczoną.
Podstawą prowadzenia księgowości pełnej są księgi rachunkowe. Jest to system, który pozwala na dokładne zobrazowanie sytuacji firmy. W ramach księgowości pełnej sporządzane są następujące dokumenty:
- księga główna,
- księga pomocnicza,
- wykaz aktywów i pasywów,
- zestawienie obrotów i sald.
Duża ilość formalności i ogrom transakcji sprawia, że w prowadzeniu księgowości pełnej najlepiej sprawdza się doświadczone biuro księgowe. Taki system pozwala na ewidencję każdej, przechodzącej przez firmę złotówkę, niezależnie od jej źródła.
Księgowość uproszczona oznacza prowadzenie ewidencji operacji gospodarczych przy pomocy:
- Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów,
- karty podatkowej,
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Formę prowadzenia księgowości uproszczonej wybiera sam przedsiębiorca, jednak tu również warto skorzystać z pomocy naszego biura. Powszechnie uważa się, że ten system jest łatwiejszy, bardziej przejrzysty, a także tańszy.
Kto powinien prowadzić księgowość pełną, a kto uproszczoną?
O kwestiach związanych z księgowością w jasny sposób mówi ustawa o rachunkowości. Według niej do prowadzenia księgowości pełnej są zobowiązane spółki komandytowe, komandytowo – akcyjne, akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo muszą się na nią zdecydować firmy, które w skali roku osiągnęły przychody równe lub większe niż 2 miliony euro. Prowadzenie księgowości pełnej jest jednak dostępne również dla pozostałych przedsiębiorców – dobrowolnie.
Księgowość uproszczona jest obecnie najłatwiejszym i najbardziej czytelnym sposobem ewidencji finansów. Często decydują się na nią młodzi przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie mają dużego doświadczenia w biznesie. Księgowość uproszczona jest popularna również wśród osób, które chcą samodzielnie się nią zajmować. Mimo tego korzystanie z usług zewnętrznego biura księgowego nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pozwala uniknąć błędów w rozliczeniach, a tym samym konsekwencji prawnych. Dodatkowo przedsiębiorca jest odciążony, dzięki czemu może spokojnie zająć się prowadzeniem swojego biznesu.